Binance Nasıl Kullanılır | Binance Borsası Kullanım Rehberi

Bitcoin nasıl alınır başlıklı yazıda Binance Borsasının dünyanın en çok kullanılan ve en çok hacime sahip olan borsası olduğundan bahsetmiştim. Eğer Binance üzerinden Bitcoin veya Altcoin alım satımına ilk defa başlayacaksanız, platform size yabancı gelebilir. Bu nedenle Binance nasıl kullanılır konusunda tüm ayrıntıları sizlerle paylaşacağım.

 

Binance Borsasına üye olmadıysanız bu link üzerinden üye olup, yazımızı ayrıntılı olarak okumaya devam edebilirsiniz. Eğer Altcoin ticaretine başlayacaksanız da  Altcoin nasıl alınır başlıklı yazı da sizin için rehber olacaktır.

 

Binance Borsası Kullanımı

Binance Anasayfa
Binance Anasayfa

Binance borsasına üye olduktan sonra karşınıza çıkacak olan ekran görüntüsü masaüstü ve mobil cihazlar için farklı olacaktır. Ancak tüm sekmelerin aynı anlama geldiğinden emin olabilirsiniz. Yukarıdaki resimde sizlerle Masaüstü ekran görüntüsünü paylaştım. Bazı sekmeler Uzman kullanıcılar için geçerlidir. Bu sekmelerle ilgili ufak bilgiler aktaracağım. Ancak bu borsada yeniyseniz, ilk başlangıçta bu sekmelerle işlem yapmayınız.

 

Kripto Para Al (TRY) Sekmesi

Kripto Para Al Sekmesi
Kripto Para Al Sekmesi

Mouse imleci ile Kripto para al sekmesinin üzerine geldiğinizde resimdeki gibi bir alt sekme açılacaktır. Bu sekmede yer alan menüleri inceleyelim.

 

Kredi/ Banka Kartı : Kredi kartı ya da Banka kartı ile Bitcoin almak için bu sekmeyi tıklayabilirsiniz.

 

P2P Alım Satımları: Borsayı kullanmadan kullanıcıların Havuz içerisinde Bitcoin alım satım yapmalarını sağlayan sayfa. Fazla kullanımı yoktur ve hatta gereksizdir denilebilir. Sadece büyük alımlarda komisyonu fazla ödememek için kullanabilirsiniz.

 

Nakit Bakiye: Platform üzerinde hazır nakit paranız bulunuyorsa, bu sekme üzerinden kripto para alımı yapabilirsiniz. Eğer Binance üzerinde gerçek paranız yok ise Papara ile ya da Banka Kartı ile para yükleyerek bunu yapabilirsiniz.

 

TRY Yatırım: Nakit para yatırım sekmesidir. Papara kullanarak buradan kolaylıkla para yatırabilirsiniz.Komisyo noranı % 1′ dir.

 

Piyasalar ( Markets ) Sekmesi

Piyasalar Sekmesi
Piyasalar Sekmesi

Piyasalar sekmesine tıkladığınızda yukarıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Bu sayfa yeni başlayanlar için en ideal alım satım yapma yeridir. Bu bölüm hem görsel hem de kullanış açısından kolaylık sunmaktadır.

 

Favoriler:  Alım Satım yaptığınız coinlerin yanında bulunan yıldızları seçerek favorilerinize ekleyebilirsiniz. Daha sonra sekme üzerinden daha kolay takip etmeniz mümkün. Sonuçta 250 Adet Altcoin çifti mevcut.

 

Kategoriler: Daha önce Altcoin Teknolojisi nedir diye bir yazı oluşturmuşturm. Bu yazı üzerinde Altcoinleri sınıflandırmıştım. Kategoriler sekmeside madencilik, stabil ya da yenilikçi coinler gibi Altcoinleri bölümlere ayırmıştır. Bu sekme yatırımcıya oldukça kolaylık sağlamaktadır.

 

Spot Piyasalar: Bitcoin ve Altcoinlerin anlık fiyatları ile sunulduğu alım satım sekmesidir. Spot piyasalar sekmesi ile tüm coinleri tek bir menü altında görebilirsiniz.

 

Vadeli İşlem Piyasaları: Uzun vadeli faiz ile ve swap seçeneklerini kullanacaklar için yer alan bir sekmedir. Bilgi sahibi değilseniz hiç dokunmayınız.

 

Al-Sat Sekmesi

Al-sat Sekmesi
Al-sat Sekmesi

Dönüştür: Karşınıza herhangi bir grafik çıkmadan kripto paraları kolaylıkla alıp satabilirsiniz.

 

Klasik: Grafik ekranlarının yer aldığı en kolay kripto para alım satımı yapma alanıdır. İşlemlerinizi ilk başta bu sekmeden yapmayı öğrenmelisiniz.

 

Gelişmiş: Uzman kullanıcılar için tüm opsiyonların tek bir sayfada toplandığı yerdir.

 

P2P Hesabı: Binance Borsası katılımı olmadan kişiler arası kripto para alımı yapılır. Pek tavsiye edilmemektedir. Burada garantör Binance’tir.

 

Not: Finans Sekmesi uzman yatırımcılar için Swap, Opsiyon ve Vadeli işlemler seçeneği içermektedir. Bilgi sahibi olunmadığı sürece işlem yapmanız tavsiye edilmez. Bu seçeneği atlıyorum.

 

TRBİNANCE.COM

Tr Binance
Tr Binance Nasıl Kullanılır

Türk kullanıcılar için Binance tarafından oluşturulmuş farklı bir web sitesidir. Ancak içerisinde 20 adet kadar kripto para birimi mevcuttur. Aslında Binance Borsasının bu konuda yanlış bir pazarlama stratejisi yaptığını düşünüyorum. Sonuçta bir çok yatırımcı yükseliş oranları yüksek olan ana sitedeki Altcoinlere yatırım yapmak istemektedir. Bu nedenle her zaman en mantıklı seçenek tüm dünya ile eş değer olan Normal Binance.com üzerinden bitcoin ve alt coin alım satımı yapmaktır.

 

Binance Cüzdan Sekmesi

Cüzdan Sekmesi
Cüzdan Sekmesi

Varlıklarınızın gerçek değerini ya da kripto para biriminden değerini bu sekme altında öğrenebilirsiniz. Tabi hangi dijital paralara yatırım yaptığınıza dair sahip olduğunuz her şey bu sekmededir.

 

Cüzdan Özeti: Vadeli Opsiyon, Klasik Alım Satım, P2P Yüzyüze Alım Satım ve diğer işlemlere ait olan bakiyelerinizi bu sekmede özel olarak görebilirsiniz. Detayları için ise üstene tıklamanız yeterlidir.

 

Spor Cüzdanı: Yeni başlayan yatırımcıları asıl ilgilendiren sekme bu kısım. Hangi altcoinleri alıp sattıysanız burada görebilirsiniz. Size bu altcoinlere TL, Dolar  ya da Bitcoin cinsinde toplam değeri de gösterilir.

 

BNB’ye Dönüştür: Alım Satımı Yapılamayacak aşırı derecede küçük olan coinleri BNB yani Binance coine dönüştürme işlemidir.

 

Emirler Sekmesi

Emirler Sekmesi
Emirler Sekmesi

Bu sekmede yaptığınız alım satımları ya da alım satım üzerine verdiğiniz emirleri görebilirsiniz. Örneğin; Bitcoin %10 düşüş yaşadığında otomatik olarak satın almak istiyorsunuz. Bunun için Klasik Alım Sekmesinden otomatik emir oluşturabilirsiniz. Takibini yapmak için ise bu sekmeyi kullanmanız gerekiyor.

 

Eğer işleminiz gerçekleşmediyse Açık Emirler sekmesinde, Eğer gerçekleşmişse Geçmiş Emirler sekmesinde yer alır. Tüm diğer kripto para alım satım işlemlerine dair bilgilere de diğer sekmelerde ulaşabilirsiniz.

 

Binance Kullanımı Son Söz

Yukarıda yeni başlayanlar için binance nasıl kullanılır en kolay yöntemlerle anlattım. Bir çok makalede bahsettiğim gibi, her şeyi bir günde anlamayı beklemeyiniz. Zamanla tüm bilgiler ve borsa ekranı aklınızda yer edinecek ve aşinalık kazanacaktır.

 

Binance kullanımı konusunda takıldığınız konularda yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

Okuyunuz: Bitcoin Teknolojisi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir