Bitcoin Grafik Okuma Nasıl Yapılır 2021

Bitcoin alım satımı yapıyorsanız, grafikleri nasıl okuyacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bir çok Youtube videosunda ya da blog yazısında grafiklerle ilgili 100’e yakın farklı metrikler görebilirisiniz. Şimdi bunların hepsininin nasıl bir işe yaramadığını ve asıl yapmanız gerekenin ne olduğunu detaylıca aktaracağım. Bitcoin grafik okuma nasıl yapılır diyenler için en doğru ve en basit grafik okuma yöntemini paylaşıyorum sizlerle. Yazı sonrasında aklınıza takılanlarda yorumlar bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

 

Öncelikle bir çok grafik okuma yönteminin neden işe yaramadığından bahsedeyim sizlere. Grafik okuma yöntemleri sadece Bitcoin ve Kripto Paralar için değil, tüm emtia ve para birimleri içinde kullanılır. Bu grafiklerde kullanılan yöntemler tamamen kullanıcı hareketlerinin alım satımı, hareketli ortalaması, önceki aylara oranla performansı, günlük ortalama ağırlıklı ortalama gibi faktörler baz alınır.

 

Peki ya dış etkenler?  Bunu sadece Bitcoin değil, normal para birimi ve altın ile örneklendirelim. Örneğin; Pandemiden önce gram altın fiyatı 280 TL iken, bir anda 550 TL’yi gördü. Gram altın 280 TL iken grafik otomasyonları satış yapılmasını öneriyordu. Tabi bu sadece pandemi değil, en basit dış etkenlerde dahi geçerli.

 

Örneğin; şimdi coincheckup.com sitesini açın. Herhangi bir coini seçip, sayfanın alt kısmına girerek grafiklerin alım yapmayı mı yoksa satış yapmayı mı söylediğine bir bakın. Bu sitede tüm grafik metrikleri otomatik olarak hesaplanır ve size ne yapmanız gerektiği söylenir. Ben Fantom coin için bu yazıyı yazmadan bir gün önce baktım. Baktığımda Fantom coinde %52’lik bir artış mevcuttu. Ancak grafikler hala satın almam gerektiğini söylüyor. Düşünsenize %52 artmış yani yükselmeye doymuş bir coini satın almam gerektiğini söylüyor. Grafik örneği aşağıda.

Strong Buy, güçlü bir şekilde satın al demektir.
Strong Buy, güçlü bir şekilde satın al demektir.

Grafikte % 52 oranında yükselmiş olan bir coin için 14 faktör satın al, 9 faktör bekle, 3 faktör de sat diyor. Yani bunların ortalaması olarak grafik imleci satın almam gerektiğini söylüyor. Şimdi size bu grafiğin bir gün sonrasını söyleyeyim. Bu grafikten bir gün sonra Fantom coinde %25’lik bir düşüş yaşandı. Yani tüm grafikler yanıldı.

Bunun nedeni bir şeyin hiç bir zaman sürekli yükselemeyeceği prensibinden kaynaklanır. Tabi sadece bu değil, dış etkenler ve yapılan manipülasyonlar da yükselme düşüşte etkilidir.

Şimdi sizlere Bitcoin grafik okuma en gerçekçi şekilde nasıl yapılır onu anlatayım. Ben Binance Borsasını kullandığım için resim örneklerini de o borsanın grafikleri üzerinden verdim. 

 

Bitcoin Grafik Okuma

Hangi emtia olursa olsun, sürekli yükselemeyeceği prensibini unutmayın. Bunun nedeni yükselişten kar payını alanlardan kaynaklanır. Bitcoin 10 Bin Dolar iken 20 Bin Dolara kadar çıktığında, o aralıkta bir takım satanlar oldu. Haliyle bu Bitcoin’de biraz düşüşe neden oldu. 20 Bin Dolarda aldığı Bitcoin’i satanlar bir anda 16 Bin Dolara düşmesini sağladı.

Peki sonra? Düştüğü noktadan yani 16 Bin Dolardan satın alanlar, kademeli olarak 30 Bin ve hatta 40 Bin Dolara kadar çıkmasını sağladı. 40 Bin dolara çıkış hikayesi hep inişli çıkışlı olmuştur. Şimdi sizin hangi noktadan alım yapmanız gerektiğine bakalım.

Bitcoin veya Altcoinler yükseldiği zaman mevcut yükselişi kaçırcam diye korkup satın alanlar olur. Buna FOMO denir. Bu kişiler genellikle yaptıkları ticarette kaybederler.

Bir şey hiç bir zaman yüksekken alınmaz, zaten yükselmeye doymuştur. Ya da herkes alım yapmak için aç gözlüyken sizin korkuyor olmanız lazımdır. Bu kurallar esnaflıkta dahi geçerli. Ürünü ucuz alırsan yani satın alırken kazanırsınız. Şimdi aşağıdaki grafiği inceleyiniz.

Binance Bitcoin Grafiği
Binance Bitcoin Grafiği – Grafik 2 Saatliktir

Yukarıda yer alan grafik 2 saatliktir. Yani her bir mum çubuğu 2 saatlik zaman dilimini ifade etmektedir. En sağ bölgede ise Bitcoin fiyatının ne kadar yükseldiğini görebilirsiniz.

Grafikte işaretlemiş olduğum mavi çizgiler satış yapacağınız, sarı çizgiler ise alım yapabileceğiniz çizgilerdir. Eğer belirtilen bu çizgilerden alım satım yapmış olsaydınız, Bitcoin ile para kazanan ender kişilerden biri olurdunuz. Peki bu mavi ve sarı çizgileri nasıl belirlersiniz.

Bu çizgilerin tam olarak belirleneceği fiyatta alım ya da satım yapmak imkansız. Ancak Bitcoin yükseldi mi ya da düşüş mü yaşadı, bunu anlamanız mümkün. Bu nedenle düştüğünü hissettiğiniz noktada satın alın. Daha da düşerse yine satın alın. Bu sayede ortalamanızı daha da aşağıya çekmiş olursunuz. Satışta ise yeterince yükseldiğini hissederek satış yapabilirsiniz. Bu satış noktası tamamen size bağlı. Ancak kar almayı yani satış yapmayı ihmal etmeyin.

 

Mantıklı Portföy Teorisi

Bitcoin alım satımını başlamadan önce bir hedefiniz olması gerekiyor. Yani buna bir nevi yatırım planı adını verebiliriz. Uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi yatırım yapacaksınız. Bu kendinize sormanız gereken ilk soru. Kısa vadeli yani günlük al sat yapmak bu işin en zor kısmı. Çok sağlam bir psikolojiye ihtiyacınız var diyebilirim. Anlık alış ve satış korkusunu 1. haftadan sonra yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni anlık %80’lere çıkan yükselişlerdir.

Uzun vadeli yatırım yapmak ise, hisse senetlerinde mantıklı olabilir. Ancak durum Bitcoin ve Altcoinler için geçerli değil. Örneğin; 2017 aralık ayında Bitcoin 20 Bin  Doları gördü. Ondan sonra ise 3 Bin Dolara kadar düştü. Uzun vadeli yatırım yapan bir kişinin o an yaşadığı psikoloji hayal edin?

Şimdi mantıklı portföy teorisine geçelim. Bu teoriyi uygulamak için yukarıdaki Bitcoin grafik okuma kısmını tam olarak anlamış olmanız gerekiyor. Yatırımın en başında ne kadar kazanırsanız veya kaybederseniz satacağınızı belirlemelisiniz.

Örneğin; satın aldığım altcoin %10 arttıktan sonra satıp karımı alıcam diyebilirsiniz. Ya da %10 düşüş yaşadığında tekrar alım yapıp, ortalamamı aşağıya çekicemde diyebilirsiniz. Bu teorinin mantığı bir prensibiniz olmasına dayalı. Diğer türlü kafası kopmuş tavuk gibi nereye gideceğinizi malesef bilmezsiniz.

 

Bitcoin Grafik Okuma Öneriler

  • Öncelikle bu yazıdaki hiç bir görüş yatırım tavsiyesi değildir. Her zaman en doğru karar sizin verdiğiniz karardır. 
  • Anlık alım satım yapmak için müthiş bir psikolojiye sahip olmanız gerekir. Bu sizi uykusuz dahi bırakabilir. Kendinize mutlaka zaman ayırmalısınız. Yani yatırım için belirli saatleriniz olmalı.
  • Bitcoin alım satımı için Binance sitesini kullanabilirsiniz. Bu sitede 500’e yakın yatırım seçeneği sizi bekliyor. Size verdiğim link referans linkidir. Alım satımda %20 indirime sahip olacaksınız.
  • Bitcoin grafiklerini okumak için aynı zamanda tradingview siteni kullanabilirsiniz. Bu site sadece grafikler için hizmet vermektedir.
  • Altcoin alım satımı yapmadan önce mutlaka Twitter ya da farklı sitelerden o coin ile ilgili haber var mı yok mu diye takip edin. Eğer olumlu bir haber var ise, o altcoin de günlük sürekli bir yükseliş yaşanabilir.

Bitcoin grafik okuma başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden iletişim kurabilirisiniz.

 

Kaynak: Bitcoin Grafik Okuma ve Anlama

 

One thought on “Bitcoin Grafik Okuma Nasıl Yapılır 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir