Bitcoin ile Nasıl Para Kazanılır | Resimli ve Detaylı Anlatım

Bitcoin’in 2008 yılından beri yaşadığı yükselişle ilgili bilgi sahibi olmayan yoktur. Sadece Bitcoin değil, Altcoinlerde de bu yükselişler söz konusu. Bu kadar yükselişin olmasına rağmen neden Bitcoin ile para kazananların sayısı çok az. Bu yazıda sizlere Bitcoin ile nasıl para kazanılır detaylı olarak tüm bildiklerimi aktaracağım.

Kripto paralar ile para kazanabilmek için alım satım yapmanız gerekiyor. Alım satımlarda aradan doğacak fark ile gelir elde edersiniz. Tabi bitcoin ile para kaznamak için sadece alım satım değil, aynı zamanda madencilik, kaldıraçlı işlemler ve margin trading ile de para kazanabilirsiniz.

Bitcoin de günlük %5-15 arası yükseliş ve düşüş yaşanırken, altcoinlerde bu oran %100’lere kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle bitcoin ile para kazanmak için altcoin alım satımı yaparak daha yüksek kar elde etmeniz mümkün. Ben Binance Borsasını kullandığım için sizlere tüm bu ticaret yöntemlerini bu platform üzerinden aktaracağım.

 

Bitcoin İle Para Kazanma Yolları

Bitcoin ile para kazanma yolları
Bitcoin ile para kazanma yolları

Yukarıdaki yöntemler en bilindik Bitcoin ile para kazanma yöntemleridir. Diğer kazanç yöntemleri ise işin yazılım tarafındadır. Tüm bu yöntemleri sizler için alt başlıklar halinde inceleyelim.

 

Bitcoin Uzun Vadeli Yatırım Yapmak

Özellikle borsada hisse senedi alırken bu tabiri duyabilirsiniz. Hisseyi satın al ve unut. Evet bu terim hisse senetleri için doğru olabilir. Ancak kripto para piyasalarında durum kısmen böyle değildir. Geçmişten günümüze kadar çıkmış olan kripto para birimlerini incelediğimizde uzun vadeli yatırım yapılabilecek altcoin sayısı bir elin parmaklarını geçmemektedir.

Örneğin; 2018 yılında 1 adeti 26 dolara kadar çıkmış olan Waltonchain coin, ya da 1 adeti 200 dolara kadar çıkmış olan Neo coin şimdilerde eski fiyatlarından oldukça uzak. Yani çıktığı dönemlerde aşırı yüksek olan bu coinler  2 yıl sonra 1 dolarlık fiyatı bile görmekte zorlanıyorlar.

Durum Bitcoin ve Etheriumda biraz farklı görünebilir. Ancak fiyat oynaklığı yine de uzun vadeli yatırım yapanların psikolojisiyle oynayabilir. 2017 Aralık ayında 1 adet Bitcoin fiyatı 20 Bin Doları görmüşken, 1 yıl sonra 3 Bin Dolara kadar düştü. 3 Bin dolardan sonra ise 2020 Aralık ayında 40 Bin Doları gördü. Bu aradaki oynaklık uzun vadeli yatırım konusunda oldukça düşündürücü ve stres seviyesini arttırıcı.

Aynı durum Etherium’da da geçerli. 2018 yılı Ocak ayında 1500 doları gören Etherium fiyatı, 2020 yılında 100 dolara kadar gerilemiştir. 2021 Ocak ayında ise Etherium fiyatı tekrar 1500 dolar seviyesine kadar çıkmıştır. Peki burada mantıklı olan nedir. Ne yapmak lazım?

Mantıklı olan kendinize bir dip satın alma seviyesi belirlemek olacaktır. Etherium’un maksimum yaşadığı düşüş seviyesi olan 100 dolardan satın almak, ya da Bitcoin’in maksimum düşüş seviyesi olan 3 Bin Dolardan satın almak mantıklı olacaktır. Eğer düşmesini bekleyemem diyorsanız, uzun vadeli düşüş için kaldıraçlı işlemlerden faydalanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki vadeli işlemler başlığına göz gezdirin.

 

Kısa Vadeli Bitcoin Alım Satımı Yapmak

Kısa vadeli Bitcoin ya da Altcoin alım satımı yapmak mantıklı olabilir. Ancak bu konuda çelikten bir sinir sistemine sahip olmanız gerekiyor. İrade en büyük dostunuz. Neden mi?

Öncelikle sürekli bilgisayar başında ya da tel üzerinden grafikleri alım satım ekranlarını kontrol edecekseniz, bu iş biraz yaş. İlk haftalar kazanabilirsiniz. Bu bir çok yatırımcının başına gelir. Ancak ilk haftadan sonra ister istemez bir tuzağın içine çekilmiş gibi olursunuz. Yani grafiklerle konuşmaya başlar, yükselişi ya da düşüşü olmayacak şeylere bağlarsınız. Bunu yaşaması serbest. Ancak zararlı.

Tüm bu olumsuzluktan uzak durmak için öncelikle kendinize bir seans belirlemelisiniz. Örneğin; 18:00 ile 22:00 arasında işlem yapıp, bir sonraki gün 18:00’a kadar platforma girmeyeceğim diyebilirsiniz. Tabi bunun yanında Bitcoin Grafik Okuma başlıklı yazıda yazmış olduğum grafik okuma kuralları ve mantıklı protföy teorisini dikkate alırsanız para kazanma şansınızı arttırmış olursunuz.

Tabi alım satım yapmadan önemli olan bir diğer konu ise panik yapmadan işlem yapmak. Satın aldığınız altcoin bir anda satın aldığınız fiyatın üzerine % 50 düşüş yaşayabilir. Bu durumda yatırdığınız para yarı seviyeye düşmüş olacaktır.

2 seçeneğiniz mevcut. Ya stop-loss kullanacaksınız, ya da tekrar satın alıp, alım ortalamasını düşüreceksiniz.

Stop Loss : 10 TL’ye bir coin aldığınız zaman eğer 9 TL’ye düşerse otomatik sat diye emir girebilirsiniz. Bu da 9 TL’nin altına düşmesi durumunda sizi zarardan koruyup, daha az kaybetmenizi sağlayacaktır.

Alım Ortalamasını Yükseltme: Örneğin 10 TL’ye satın aldığınız coin bir anda 6 TL’ye düştü. Zararınız %66 gözüküyor. Eğer aynı adette 6 TL’den coin alırsanız, bu sefer alım fiyatını ortalama 8 TL olacaktır. Burda da zararınız %66 değil, %33 olacaktır. Yani yarı yarıya düşecektir. Bunun için sermaye sorununuz olmaması gerekiyor.

 

Madencilik Yaparak Bitcoin Kazanmak

Tanımlaması oldukça uzun olan bir konu diyebilirim. Bitcoin işlemlerinde onaylama görevini üstlenip, bunun için ödül kazanmaya madencilik adı verilir. Madencilik yapmak için Binance sitesi üzerinden  de faaliyetlere katılabilir, ya da evde kendi sisteminizi kurup, madencilik görevini yapabilirsiniz. Madencilik yapmak büyük yatırımcılar içindir. Detaylı bilgi için Bitcoin madencilik nedir başlıklı makaleyi inceleyiniz.

 

Bitcoin Kaldıraçlı İşlemler ile Para Kazanmak

Kaldıraçlı işlemler Forex’in Bitcoin ve Altcoinler için oluşturulmuş olan halidir. Buna Vadeli işlemler adı da verilir. Zira Binance Borsasında vadeli işlemler olarak paranızın 125 katına kadar alım satım yapma şansı tanınır.

Örneğin; 1000 TL ile yatırım yapacağınızı varsayalım. Kaldıraç oranını da 10 olarak ayarladınız. Yani size 1000 TL x 10 = 10 Bin TL ile yatırım yapma şansı tanınır. 10.000 TL’ye de bir coin aldınız ve % 10 değerlendi diyelim. Sizin kazancınız da 1000 TL olacaktır.

Peki ya kayıp durumunda? 10.000 TL üzerinden koyduğunuz para kadar kayıp yaşarsınız. 10 Bin TL üzerinden %10 düşüş olduğunda kayıp 1000 TL olacaktır. Yani koyduğunuz para buharlaşacaktır. Daha detaylı bilgi için Binance Kaldıraçlı İşlemler Nasıl Yapılır başlıklı makale üzerinden bilgi alabilirsiniz.

 

Bitcoin İle Para Kazanmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

"<yoastmark

  • Bitcoin ve altcoinler düzenlenmiş kuralları olan ve devletler tarafından tanımlanmış bir piyasaya sahip değiller. Bu nedenle gün içerisinden aşırı oynaklık mevcut. Eğer herhangi bir düzenlemeye tabi olursalar bu düzenleme büyük yükseliş veya düşüşe neden olabilir.
  • Kripto para piyasaları büyük risk içerir. Bu yazı yatırım tavsiyesi değildir, kişisel görüş içerir. Bu nedenle sizde yatırım yaparken en doğru kararın kendi kararınız olduğunu bilmelisiniz.
  • Alım satım yaparken en önemli konu fazla zaman ayırmamaktır. Ne kadar çok uğraşırsanız ve vakit geçirirseniz, para kaybetme olasılığınız o derece yükselecektir.
  • Kaldıraçlı işlemler ile short yapma, yani bitcoin ya da altcoinler değer kaybederken para kazanmayı deneyin. Yani yüksekken short pozisyonu açıp, düşükkende long pozisyonu açarak para kazanabilirsiniz.
  • Broker bile olsanız sürekli ya da her gün oynamak yerine kendinize haftalık planlar oluşturun. Bitcoinin sadece 15 dakikalık değil, 1 saatlik, 4 saatlik ve 1 günlük grafiklerini inceleyin.

Bitcoin ile nasıl para kazanılır ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

One thought on “Bitcoin ile Nasıl Para Kazanılır | Resimli ve Detaylı Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir