Bitcoin Nedir – Bitcoin ( BTC ) Nasıl Üretilir?

Bitcoin nedir diye soranlara hem basit, hem de karmaşık bir teknolojidir diyebilirim. Dijital Para birimi olarak düşündüğünüz zaman oldukça basit gelecektir size. Ancak teknolojik açıdan kullanımı sınırsız olduğundan, Bitcoini anlamak için sürekli kendinizi güncellemeniz gerekecektir. Bu yazıda, okuduğum 12 kitap ve 1000’e yakın makaleden edindiğim bilgilerle Bitcoin hakkında size ufak bir özet sunacağım. Makaleyi okuduktan sonra az çok Bitcoin nedir, Nasıl Üretilir öğrenmiş olacaksınız.

 

Not: Henüz Bitcoin satın almadıysanız dünyanın en çok kullanılan ve merkezi Avrupa’da bulunan Binance Borsasına üye olarak, kolaylıkla Bitcoin satın alabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Bitcoin Nasıl Alınır başlıklı makale üzerinden ihtiyacınız olan tüm bilgilere resimli olarak ulaşabilirsiniz.

 

Bitcoin Nedir? 

Bitcoin nasıl ortaya çıktı ufakça bahsedeyim size. 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli birisi tarafından üretilmiştir. Bitcoin Nakamoto’ nun yazdığı bir yazılımla üretilmektedir. Nakamoto projesini 2008 yılında bir forumda paylaşmıştır. Forumda ilk olarak bir kaç kişinin ilgisini çeken Bitcoin, günümüze kadar katlana katlana değerini arttırmıştır.

Satoshi Nakamoto ilk dijital parayı bulan adam değildir. Dijital para denemeleri 1985 yılında başlamıştır. Nakamoto’nun bulduğu ise blockchain teknolojisidir. Bu teknolojinin 2008 küresel krize denk gelmesi, daha fazla yayılması yönünde etkili olmuştur. Gerçekten Satoshi Nakamoto kimdir bilinmiyor. Forumda en son mesajı 2011 yılında attıktan sonra daha da haber alınamamıştır. Ondan sonra oluşuturulan Bitcoin Vakfı tarafından güncellenmiş ve yayılması sağlanmıştır.

Bitcoin Nedir, Nasıl Üretilir
Bitcoin Nedir, Nasıl Üretilir

Teknolojik Olarak Bitcoin Nedir?

Bİtcoin’i anlamanız için önce bir kaç kelimenin anlamını bilmeniz gerekiyor. Bu kelimeler makalede oldukça fazla geçecektir ve Bitcoin’in çekirdeğini oluşturmaktadır.

 

Hash Nedir

Duyduğumda beni en çok keyiflendiren bir teknolojidir. Hash; bilgileri veya dosyaları 64 karaktere sığdırmanızı sağlayan bir şifreleme türüdür. Örneğin 1500 sayfalık bir kitabı aşağıdaki kodların içine gizleyebilirsiniz. Ben örnek olarak şuan okuduğunuz makaleyi aşağıdaki kodun içine sakladım. Aşağıdaki 64 karakterlik kod ile bu site olmasa dahi bu yazıya istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Kodu oluştururken Quickhash sitesini kullandım.

 

BlockChain Nedir

Türkçe adı blok zinciri teknolojisidir. Aklınıza normal zincirleri getirerek düşünebilirsiniz bunu. Tabi bu zincirler ince ince ipliklerden oluşan halatlarla örülmüş olsun. Blockchain sistemi Satoshi Nakamoto’nun icadı‘dır. Tamamen yazılımda yer alan emirlerden oluşmaktadır.

 

Blockchain’de zincir Bitcoin madencileri tarafından örülmektedir. Zincirin ilk halkasının yapıldığını düşünün, uç kısmı daha düğümlenmemiş olsun. Bu zincir oluştururken yukarıdaki hash’ler kullanılmaktadır. Hash’ler sayesinde zincirin ilk halkasına bilgiler aktarılır. Bu aktarılan bilgiler rastgele bir madencinin  işlemcisinin onayına sunulur. İşlemci bir takım kontroller yapar(bu kontrolleri anlatıcam aşağıda). İşlemci aktarılan Hash’i onaylar. Tabi bu süreçte, yani zincirin ilk halkasında 100 binlerce hash olabilir. Bu hashler bahsettiğimiz gibi rastgele dağıtılır. Bütün işlemciler(madenciler) kendilerine verilen hashler’i onaylar. Sonrasında ise Zincirin Düğümünü Bağlar.

 

Yani zincirin 1. halkası inşaa edilmiş oldu. Tabi bu şekilde sürekli düğümler atılıyor ve zincir uzadıkça uzuyor. Siz zincirin ilk halkasına bir hash göndermiştiniz. Bu gönderdiğiniz hash’in içinde yer alan veride durun bir yanlış yaptım, düzeltmem lazım diyemezsiniz. Düğüm atıldıktan sonra geriye dönüp işleminizi değiştiremezsiniz. Bitcoin yazılımı aynı zamanda hash’in de hash’ini alarak aynı işlemler tekrar yapılmaması için baştan sona doğru kontrol yapar. Tabi bunu madencilerin bilgisayarı ile yapar. Yukarıda anlattığım teknoloji blockchain’dir.

 

Neden Bitcoin üretimi zorlaşıyor?

Cevap: Bunun nedeni hash’in hash’inin alınmasından kaynaklanmaktadır. Bitcoin şuan 17 milyon zincire sahip.Her atılan yeni düğümde geçmişte atılan bütün düğümler hashler aracılığı ile taranır ve kontrol edilir. Aynı işlem tekrar yapılmasın diye. Bu nedenle bu kontroller ağırlaştıkça daha fazla işlemci gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Bitcoin Cüzdanı Nedir

Bitcoin cüzdanı  cebimizdeki cüzdanla tamamen aynıdır. Tek farkı kodlardan oluşmasıdır. Bitcoin cüzdan numarasına bir çok borsa üzerinden sahip olabilirsiniz. Ya da cüzdan uygulamalarından da. Size verilen bu kodları, ödeme alacağınız kişiye vererek Bitcoin göndermesini isteyebilirsiniz.

 

Dijital Para Olarak Bitcoin Nedir?

Bitcoin yukarıda anlattığım teknolojilerden oluşmaktadır. Şuan bitcoin sadece dijital para olarak kullanılmaktadır. Blockchain olayında bahsettiğim gibi içine herhangi bir bilgi atılmamaktadır.Sadece cüzdanlara yapılan Bitcoin transfer işlemleri hash’lenmektedir.

 

Örneğin; A cüzdanından B cüzdanına 2 bitcoin gönderilmiştir. Bu işlem anlık olarak hash’lenir ve rastgele bir madencinin işlemcisine gönderilir.O işlemci bitcoin yazılımında atanan görevle direkt olarak geçmiş hash’leme kayıtlarına bakar.

 

1. A cüzdanı gerçekten En az 2 Bitcoin gönderebilecek bakiyeye sahip mi?

 

2-A cüzdanı sahip olduğu 2 Bitcoini aynı zamanda başka cüzdana göndermeye çalışmış mı?

 

İşlemci direk bunu baştan sonra kadar taramaya başlar. İşlemin güvenliğini teyit eder ve otomatik olarak 2 bitcoin’in B cüzdanına transferini onaylar. Tabi bunu yaparken kendi yaptığı işlemleri de hash’ler ve düğümü kapatır. Düğüm kapandıktan sonra ise transfer gerçekleşmiş olur. A cüzdanı yok ben vazgeçtim diyemez.2 bitcoin A dan alınıp, B cüzdanının içerisine konulmuş olur.

 

Bitcoin Yazılımı ilk başta yazıldığı zaman, ilk düğüm Satoshi  Nakamoto tarafından atılmıştır. Bu düğüme yazılım için emirler girmiştir. Bu emirlerden bir kaçı aşağıdaki gibidir.

 

1-Maksimum üretilebilecek Bitcoin sayısı 21 Milyon adet olacaktır. Bu emir  ilk zincir halkasına girilip düğümlendiği için asla ve asla değiştirilemez. Yok bunu biz 30 milyon yapalım diye kimse diyemez.

2-Bitcoin hash’leme olayı rastgele madencilere(bilgisayar sahiplerine) verilecektir.Bunun nedeni kötü niyetli birisinin yapılan işlemi doğrulamayı engellememesi içindir.

3-Bitcoin üretimi her 4 yılda bir yarıya düşürülecektir. Yani yıllara göre üretim limiti konulmuştur.Bu konulan limit ile son bitcoin üretimi 2100’lü yıllarda yapılacaktır.

Yukarıda gördüğünüz Bitcoin teknolojisi için girilen emirler tamamen değerinin artmasını sağlamaktadır.İnsanlar para transferi için bitcoin kullanmak istedikçe, talepten dolayı fiyatlarda artış yaşanıyor.

 

Madenciler Ördükleri Her Zincirde Ödül Olarak Bitcoin Alırlar

 

Madencilerin asıl görevinin işlem onaylamak olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Onayladıkları bu işlemler karşılığında yazılım tarafından onlara ödül olarak Bitcoin verilir. Bitcoin bu ödüller sayesinde ortaya çıkar. Onlarda elindeki Bitcoinleri dış piyasaya satarak para kazanırlar. Tabi bu kendileri için yaptıkları satış işlemi de hash’leme olayı ile kayıt altına alınır. Sonra onların üretip sattığı Bitcoinleri başka kullanıcılar para transfer aracı olarak kullanırlar.

 

BlockChain(Bitcoin) Teknolojisi Başka Nerelerde Kullanılabilir?

Blok zinciri teknolojisinin kullanım alanı inanılmaz derecede büyük olacaktır.Bir işlemi zincirin ilk halkasına kaydettiğiniz için ve bu işlemde yer alan bilgiler değiştirelemediği için güven sorunu ortadan kalkacaktır.İleride devletler benimsedikçe blok zincirinin kullanım alanı artacaktır.Şimdilik size daha iyi anlamanız için bir kaç örnek sunmak istiyorum.

 

1)Geleceğin Otonom Şirketleri

Şirketler duyguları olmayan hukuksal kuramlardır. Şirketler için ilk vizyon ve misyon hazırlanırken yazılanlar ilerleyen zamanlarda aksatılarak ihmal edilir. Otonom şirketlerde yani robotsu şirketlerde vizyon ve misyon blockchain yöntemiyle şirketin yasalarına aktarılır. Örneğin %20 büyüme olduğu zaman şu kadar eleman alınacak, 2. yılda farklı dalda büyüme gidilecek gibi kurul defterleri değiştirilemeyecek bir şekilde blok zincirine işlenecektir.

 

2)Şahıslar Arası Borç Alıp Verme İşlemleri

Blok zinciri ile oluşturulmuş borç alıp verme platformları vardır. Örneğin bir arkadaşınıza cebinizden çıkarıp 50 tl verdiniz. Bunu arkadaşınız ödemediği zaman siz mahkemeye gidemezsiniz. Çünkü elinizde kayıt yoktur. Halbuki blok zinciri borç platformları üzerinden bu işlemi yaptığınızda elinizde her zaman bir kayıt olacaktır.

 

3)Kamera Kayıtlarının Blok Zincirine İşlenmesi

Bazı önemli olaylarda kamera kayıtları silinmektedir.İleride oluşturulacak projelerde artık evdeki kameralar bile kayıtlarını blok zinciri üzerine kaydedecektir.Yani silinmesi imkansız olacaktır.

 

4)Para Transfer Maliyeti Bitcoin ile Sıfıra Yakın Olacak

Şuan blockchain’in en çok bu özelliği kullanılmaktadır.Biliyorsunuz ki uluslararası para transferi işlemini WesternUnion gibi şirketlerden yapmak zorundasınız.Başka alternatifiniz yok.Western Union ise para miktarınızın %15 ine kadar kesinti uygulamaktadır.Bitcoinde ise para transfer maliyeti 1000 de  1’dir.

 

5)Bitcoin ile Bankası Olmayanların Banka Hesabı Olacak

Ortadoğu, Afrika ve Asya gibi ülkelerde hala banka hesabı olmayan insanlar vardır.Bunun nedeni bankalar orada kar edemeyeceğini anlayıp faliyette olmamasıdır.Bu tarz banka hesabı olmayan insanlar bitcoin cüzdanlarını banka hesabı gibi kullanıp rahatlıkla ödeme alıp, gönderme işlemi yapabilirler.

 

Yukarıda yazdığım 5 madde sadace basit kullanım alanlarıdır.İleride yeni projeler çıktıkça blok zinciri kullanım alanı daha da genişleyecektir.

 

Burarada Bitcoin nedir ile ilgili dikkat etmeniz gereken şudur ki: arada hiç bir aracı bulunmamaktadır. Yani siz birisine para transferi yaptığınız da bunu gerçekleştiren aracı bir banka veya kuruluş yoktur. A ile B nin cüzdan hesapları bu transferleri kendi başlarına yapabilmektedir. Yapılan bu transferler ise hiç kimse tarafından takip edilemez. Sadece onaylanan transfer miktarı ve cüzdan adresleri bilinir.

 

Elimden geldiği kadarıyla sizlere bitcoini en özet halde anlatmaya çalıştım. Bitcoin ile para kazanmak için alt coinlerin ne olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Alt Coinlerde blockchain ile oluşturulmuş teknolojilerdir. Bitcoinden farkı ise blok zinciri teknolojisini farklı alanlara taşıyabilecek potansiyellere sahip olmasıdır.

 

Alt Coin Nedir başlıklı makaleyi okuyarak, alt coinlerle hisse senetleri arasındaki benzerliği ve blok zinciri teknolojisinin hangi noktalara ulaşabileceği hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.En geç 1 saat içerisinde cevaplamaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir